Celem żywienia jest dostarczenie psu odpowiedniej ilości jedzenia dla zachowania wagi ciała oraz dodatkowych potrzeb, takich jak praca, ciąża lub laktacja. Co więc i ile powinien jeść pies?
Wzrost
Czasem chcemy przyspieszyć wzrost psa i dajemy mu zbyt dużo jedzenia. Dążenie do maksymalnego wzrostu, zwłaszcza psów dużych i olbrzymich ras, może spowodować poważne powikłania. Wykazano, że gwałtowny wzrost i przybieranie na wadze mogą wzmóc choroby, takie jak dysplazja stawu biodrowego. Nadmierne ilości i wzbogacanie pokarmu, jak robią niektórzy posiadacze ras olbrzymów, aby zwiększyć ich wzrost, mogą przyczynić się do skrócenia życia tych psów.
Niedobrze jest dawać psu tyle jedzenia, ile może zjeść. Najlepszą ilością dla podtrzymania prawidłowego wzrostu wydaje sie być około 80% tego, co pies zjadłby, gdyby go nie kontrolowano. Większa ilość może spowodować otyłość, mniejsza zaburzenia wzrostu.
Zdanie „jesteśmy tylko tym, co zjemy” odnosi się i do psów, i do ludzi. Tak jak pokarm, który je pies może być rozpatrywany w kategoriach surowców. To pomoże nam zrozumieć, co jest potrzebne do wzrostu i utrzymania odpowiedniej kondycji zwierzęcia. W ten sam sposób pokarm może być rozpatrywany w kategoriach różnych składników pokarmowych:

  • Białko
  • Tłuszcz
  • Węglowodany
  • Witaminy
  • Składniki mineralne
  • Włókno.

Zapotrzebowanie pokarmowe psa według NRC
NRC (National Research Council – Narodowa Rada Badawcza) w Stanach Zjednoczonych zebrała wszystkie dane dotyczące żywienia psa i zestawiła wskazówki dla producentów akcesoriów dla psów. Zapotrzebowanie rosnących szczeniąt jest dwukrotnie większe od zapotrzebowania dorosłych psów.
Znaczenie białka
Wszystkie tkanki zwierzęce zawierają stosunkowo dużo białka, więc pies potrzebuje go stale w swojej diecie do utrzymania wagi i wzrostu. Jednostkami białka są aminokwasy, z których 25 jest związanych z białkiem, a 10 z nich jest niezbędnych i nie mogą być syntetyzowane z innych składników. Aby uzyskać wystarczającą ich ilość, potrzeba dużo białka w pokarmie.
Mimo że pies to zwierzę mięsożerne, jego zdolność trawienia białka jest zmienna. Chociaż większość podrobów i świeżego mięsa jest w 90-95% strawna, psy trawią tylko 60-80% białka z warzyw. Nadmiar nie strawionego białka z warzyw może spowodować kolkę lub nawet biegunkę.
Znaczenie tłuszczu
Tłuszcze są obecne w diecie jako molekuły zwane trójglicerydami, będącymi w zasadzie trzema połączonymi kwasami tłuszczowymi.