NAUKA CHODZENIA PRZY NODZE
1    Należy być bardzo spokojnym i pomóc psu przemóc jego pierwszą reakcję, przemawiając doń łagodnie i mocno trzymając smycz. Skracamy smycz i zmuszamy psa do zajęcia wymaganej pozycji, jego prawa łopatka znajduje się przy naszej lewej nodze. Pies nie może gryźć smyczy – to zły nawyk.
2   Gdy panujemy nad smyczą i ruchami psa, zaczynamy chodzenie w linii prostej. Mówimy stanowczo „NOGA”. Nasz głos wciąż jest miły, co ma upewnić zwierzę, że wszystko w porządku, nawet jeśli dzieje się coś dziwnego! Trzeba sprawdzić, czy nasz pies ciągnie do przodu, czy też zostaje z tyłu.
3   Na tym etapie ostrożnie zakręcamy. Na początku zakręcamy tylko w prawo. Zakręt w lewo czasem powoduje panikę, ponieważ pies może się przestraszyć, że zapłacze się między nasze nogi. Gdy się już przyzwyczai do chodzenia na smyczy, wprowadzamy skręcanie w lewo.

Spacery będą dużo przyjemniejsze i dla nas, i dla psa, gdy będzie on chętnie chodził przy nodze. Jedna lekcja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut dla szczeniąt i 20 minut dla dorosłych psów, inaczej zwierzę straci zainteresowanie nauką. Pierwsze treningi powinny trwać tylko 5 minut i mogą być powtarzane kilka razy dziennie przez kilka dni. Należy mówić łagodnie, spokojnie i stanowczo wydawać polecenia.
Nikt nie może przeszkadzać w nauce. Szczenięta są zakłopotane w obecności całej rodziny. Reszta rodziny nauczy się poleceń później.