Jeżeli jednak z jakichś przyczyn nie chcesz podawać pokarmu gotowego, musisz się kierować następującymi zasadami:

  • zdrowy pokarm powinien zawierać bez wody 22% białka, 5% tłuszczu i do 60% węglowodanów, do tego dochodzą witaminy i mikroelementy;
  • pokarm powinien dostarczać tak zwanych ciał balastowych, co oznacza, że musisz psu podawać zawierające je warzywa;
  • witaminy i składniki mineralne są konieczne, dlatego nie można psa karmić wyłącznie mięsem;
  • jedzenie musi być lekko strawne, gdyż układ trawienny psa jest dość krótki — jest mało czasu na trawienie;
  • pies nie jest kubłem na śmieci, nie powinien dostawać resztek z pańskiego stołu — na ogół resztki takie zawierają zbyt wiele przypraw, które dla psa są absolutnie niewskazane.

Co więc można psu dawać? Na pewno mięso, 300 – 500 gramów dziennie, przynajmniej 4 razy w tygodniu. Może to być wołowina, baranina, konina lub drób (nie wolno podawać kości z drobiu!). Mięso może być lekko nadpsute, ale nie może to być mięso, które popsuło się w lodówce. Pies może jeść ryby, ale gotowane, w surowych można napotkać tasiemca. 12 razy tygodniowo pies powinien zjeść jajko, szczeniak nawet częściej. Od czasu do czasu można psu podać podroby, często biały ser. Nie dajemy psom mleka, tylko szczenięta mogą go trochę dostawać. Dorosłym psom mleko nie jest potrzebne. Pamiętaj, że mleko to nie picie, lecz jedzenie!

Jako „wypełniacz”, czyli źródło węglowodanów, może służyć makaron, kasze (zauważ, czy nie powodują u Twojego psa biegunki), ryż, namoczony czerstwy chleb. Nie zapomnij o jarzynach gotowanych (dobrze je rozgniataj, dużych kawałków pies nie strawi) i surowych, zwłaszcza o marchewce.
Pies, wbrew utartym poglądom, wcale nie powinien dostawać kości. Nie dostarczają one niczego poza wapniem, który pies i tak dostaje w postaci preparatów, a spożywanie ich może powodować zaparcia. W sklepach zoologicznych można dostać sztuczne kości. Te będą doskonałe dla chcącego ostrzyć zęby czworonoga. Jeżeli z jakichś przyczyn chcesz psu dać prawdziwą kość, niech to będzie główka z kości cielęcej.
Nie zapominaj o tym, że pies powinien mieć zawsze dostępną świeżą wodę.
Jeżeli pies jest żywiony prawidłowo, może być karmiony przez całe życie tym samym.
Jak widzisz więc, przygotowywanie psu posiłków wymaga sporo zachodu. Chociaż niektórzy uważają, że gotowy pokarm nigdy nie będzie tym samym, ja muszę się przyznać, że odetchnęłam, gdy w Polsce pojawiły się pokarmy gotowe. Dopiero teraz mam pewność, że mój pies dostaje wszystko to, czego potrzebuje do normalnego funkcjonowania.

Absolutnie niewskazane jest podawanie psu słodyczy. Stanowią one wręcz truciznę.
Jeżeli uda Ci się przemycić psu do jedzenia jeden ząbek czosnku dziennie, nie będą trapiły zwierzaka kleszcze i inne pasożyty. Być może nie smakuje im krew z czosnkiem! Jeżeli zauważysz, że Twój pies zjada kał, spróbuj mu podawać od czasu do czasu trochę nadpsutego (w temperaturze pokojowej) mięsa. Pies potrzebuje bakterii coli, których nie dostarcza mu świeży pokarm, a które zawiera między innymi kał.