W dużych sklepach można dostać sporo paczkowanej żywności dla psów w puszkach lub paczkach. Jest dobrze zbilansowana i zwykle wysokiej jakości. Duże przedsiębiorstwa, produkujące żywność dla psów, mają własne laboratoria badawcze, w których kontroluje się jakość pokarmów.
Są trzy typy gotowej żywności: sucha, półsucha i konserwowa.
Sucha żywność
Pomimo swej nazwy zawiera ona ok. 10% wody. Chociaż wszystkie gatunki mają podobny skład odżywczy, używa się różnych surowców, a niektóre mogą być lepiej trawione lub smaczniejsze niż inne.
Jedną z zalet suchej żywności jest jej niski koszt, zwłaszcza jeśli mamy dużego psa. Można ją kupować i przechowywać w dużych ilościach przez kilka tygodni. Jeśli jednak trzyma się ją zbyt długo, może zwietrzeć i stracić witariany. Sucha żywność jest bardziej skoncentrowana i może pomóc psom cierpiącym na zaburzenia pokarmowe. Obfitsze stolce są trudniejsze do usunięcia, np. z trawnika, chociaż mniej śmierdzą. Jedno słowo ostrzeżenia – na początku trudno ocenić, ile suchej żywności należy podawać, a jej nadmiar może spowodować otyłość.
Żywność półsucha
Czasem nazywana „miękko-wilgotna” zawiera ok. 25% wody. Na ogół przypomina wyglądem mielonkę lub kawałek mięsa i z tego powodu wielu właścicieli woli ją od suchej żywności. Pokarmy półsuche są pakowane w średnie porcje i nie muszą być przechowywane w lodówce.
Diety oparte na żywności półsuchej są raczej drogie, ale stanowią dobre rozwiązanie dla psów przyzwyczajonych do świeżego mięsa, gdy trudno je dostać. Niektóre małe psy uwielbiają ją. Zawiera dużo cukru i dlatego nie jest odpowiednia dla psów z cukrzycą.